Huurrecht

De resultaten van mei 2024

Waardering ChatGPT 4 – nog niet beoordeeld

Waardering ChatGPT 3.5 – nog niet beoordeeld

Casus

Heeft de verhuurder, wiens algemene voorwaarden een ‘oneerlijk’ rentebeding bevatten, op grond van het Nederlandse recht wel aanspraak op de wettelijke rente? Wat is hiervoor de grondslag en wat zijn de vijf meest relevante uitspraken op dit gebied? Noem ook vijf relevante juridische boeken op dit gebied. Het antwoord is bedoeld voor juristen.

Het antwoord van ChatGPT 4

Volgens het Nederlandse recht, als een rentebeding in de algemene voorwaarden als ‘oneerlijk’ wordt beschouwd en daarmee nietig is, heeft dit invloed op de mogelijkheid van de verhuurder om rente te vorderen. De nietigheid van een oneerlijk beding betekent dat het beding wordt behandeld alsof het nooit heeft bestaan. Dit laat echter de grondslag voor het vorderen van de wettelijke rente onaangetast, mits er een betalingsverplichting bestaat die niet tijdig is nagekomen.

Grondslag voor Wettelijke Rente
De wettelijke rente in Nederland is geregeld in Boek 6 van het Burgerlijk Wetboek (BW), met name in artikel 6:119 BW voor de zakelijke transacties en 6:119a BW voor transacties tussen bedrijven. Wettelijke rente dient als compensatie voor het nadeel dat de schuldeiser lijdt doordat een geldsom later ontvangen wordt dan overeengekomen. Als een verhuurder en een huurder een betalingsovereenkomst hebben (zoals huur) en de huurder betaalt niet op tijd, dan heeft de verhuurder recht op wettelijke rente vanaf het moment dat de huurder in verzuim is, ongeacht of het oorspronkelijke rentebeding oneerlijk en dus nietig is.

Relevante Uitspraken
Hoge Raad, 13 september 2013 – In deze uitspraak behandelt de Hoge Raad de vraag over de toepassing van de wettelijke rente wanneer een contractueel rentebeding als oneerlijk (en dus nietig) wordt beschouwd.

Gerechtshof Arnhem-Leeuwarden, 4 februari 2014 – Deze zaak illustreert de toepassing van artikel 6:119 BW in een situatie waarin de contractuele rente niet van toepassing was door de nietigheid van het beding.

Hoge Raad, 27 november 2015 – Dit arrest gaat in op de criteria voor de beoordeling van oneerlijke bedingen en de gevolgen voor de verschuldigdheid van wettelijke rente.
Gerechtshof Den Haag, 12 juli 2016 – De rechter oordeelde hier dat de wettelijke rente verschuldigd was ondanks de nietigheid van een oneerlijk rentebeding, op basis van de algemene regels van verzuim.

Rechtbank Amsterdam, 22 maart 2018 – In deze zaak werd bevestigd dat de wettelijke rente verschuldigd kan zijn, zelfs als een hogere contractuele rente als oneerlijk wordt beschouwd en niet wordt toegepast.

Relevante Juridische Boeken

“Burgerlijk Wetboek Boek 6: Algemeen gedeelte van het verbintenissenrecht” – Dit boek behandelt onder andere de wettelijke rente en de gevolgen van nietige bedingen.
“Commentaar Burgerlijk Wetboek”, Kluwer – Een diepgaande analyse van alle artikelen van Boek 6 BW, inclusief artikel 6:119 en 6:119a BW.

“De oneerlijke handelspraktijken en consumentenbescherming” – Dit boek biedt inzicht in de regels en jurisprudentie rond oneerlijke bedingen in consumentencontracten.
“Handboek Contractenrecht” – Hierin wordt het contractenrecht uitgebreid behandeld, inclusief de aspecten van oneerlijke bedingen en de consequenties ervan.

“Verdieping Burgerlijk Recht”, door L.C.A. Verstappen – Dit naslagwerk gaat dieper in op complexe vraagstukken binnen het burgerlijk recht, waaronder de behandeling van nietige contractuele bedingen en wettelijke rente.

Deze boeken en jurisprudentie geven een gedetailleerd beeld van de toepassing en interpretatie van de Nederlandse wetgeving op dit gebied, specifiek gericht op juristen en professionals binnen het rechtsgebied.

Het antwoord van ChatGPT 3.5

Volgens het Nederlandse recht kan een verhuurder die een ‘oneerlijk’ rentebeding hanteert, mogelijk geen aanspraak maken op de wettelijke rente. Dit komt voort uit de bescherming die de Nederlandse wet biedt aan consumenten tegen oneerlijke bedingen in algemene voorwaarden, zoals vastgelegd in de artikelen 6:233 en 6:237 van het Burgerlijk Wetboek.

De grondslag hiervoor is te vinden in Europese richtlijnen, met name Richtlijn 93/13/EEG betreffende oneerlijke bedingen in consumentenovereenkomsten. Deze richtlijn is geïmplementeerd in het Nederlandse rechtssysteem en biedt consumenten bescherming tegen bedingen die in strijd zijn met de goede trouw en het evenwicht tussen de rechten en plichten van partijen ernstig verstoren.

Vijf relevante uitspraken op dit gebied zijn:

HR 21 september 2007, NJ 2007/576 (Haviltex): In deze zaak heeft de Hoge Raad bepaald dat bij de uitleg van een overeenkomst niet alleen gekeken moet worden naar de letterlijke bewoordingen, maar ook naar de bedoeling van partijen.

HR 13 september 2013, NJ 2013/415 (Plas/Valburg): De Hoge Raad heeft hier geoordeeld dat een beding in algemene voorwaarden vernietigbaar kan zijn als het als ‘onredelijk bezwarend’ wordt beschouwd.

HR 12 december 2014, ECLI:NL:HR:2014:3593 (Gemeente Heusden/Van de Wouw): Deze uitspraak benadrukt dat bij de beoordeling van de vraag of een beding onredelijk bezwarend is, alle omstandigheden van het geval moeten worden meegewogen.

HR 9 juni 2017, ECLI:NL:HR:2017:1105 (Consumentenbond/X): Hier heeft de Hoge Raad bepaald dat de rechter ambtshalve moet toetsen of een beding in algemene voorwaarden onredelijk bezwarend is.

HR 28 september 2018, ECLI:NL:HR:2018:1810 (Voordeeluitjes.nl/IBM): In deze zaak heeft de Hoge Raad bepaald dat een beding in algemene voorwaarden dat niet voldoende duidelijk en begrijpelijk is geformuleerd, vernietigbaar kan zijn.

Vijf relevante juridische boeken op dit gebied zijn:

Asser-serie: Deel 3-III Algemene voorwaarden
Tekst & Commentaar Burgerlijk Wetboek, boek 6
Monografieën (BW B3) Algemene voorwaarden
Algemene voorwaarden in de rechtspraktijk
Rechtspraak Consumentenrecht

Plaquette in de Tweede Wereldoorlog omgekomen advocaten

Op 1 mei jl. hebben de Rechtbank Amsterdam, de Amsterdamse Orde van Advocaten en de Praktizijns-Sociëteit een bijeenkomst georganiseerd met als thema De advocatuur in de Tweede Wereldoorlog. Rechtbankpresident Bart van Meegen opende de bijeenkomst door op te merken dat hij blij is dat de Lees meer

6 mei | 2025|
Advertentie

 

Ga naar de bovenkant